Zespół Aspergera
Zespół Aspergera jest całościowym zaburzeniem rozwojowym, mieszczącym się w obszarze autyzmu. Zespół Aspergera koncentruje się głównie na nieumiejętności nawiązywania kontaktów społecznych, w czym mocno przypomina zachowania autystyczne.
Objawy zespołu Aspergera
W zaburzeniu tym występuje sztywność, niereagowanie na zaproszenie do kontaktu, wręcz odrzucanie możliwości kontaktu, oziębłość w relacji. Podobnie jak u dzieci autystycznych, występuje też tutaj bardzo silna potrzeba stałości i regularności, każde odstępstwo, zmiana, wywołuje silne zachwianie bezpieczeństwa w świecie dziecka, co może powodować gwałtowne i trudne do przewidzenia reakcje. Dzieci te często mają jedno zainteresowanie, jedną zabawkę, której poświęcają swój czas. Bywa, że ma to ślady obsesyjnej potrzeby ciągłego i nieustającego powracania do tego samego tematu, bywa, że próba ingerencji w ten świat jest traumatyczna dla dziecka.
Zespół Aspergera a autyzm
To, co różni zespół Aspergera od autyzmu, to dość często bardzo dobrze rozwinięta sfera poznawcza, szczególnie w jednym wybranym obszarze, takim jak np. matematyka, oraz brak opóźnienia w obszarze mowy, co pozwala na logiczny i sprawny kontakt.
Leczenie zespołu Aspergera
Leczenie zespołu Aspergera w psychoterapii analitycznej wiąże się z pracą nad usprawnieniem funkcji społecznych dziecka, czyli w głównej mierze bazuje na relacji terapeutycznej.